CAFFETIN X 12 COMPRIMATE

CAFFETIN X 12 COMPRIMATE

medicament utilizat pentru cefalee, migrena, durere dentara, menstruala, mialgie.

More details

W59787002
New product

13,11 lei

- +

 
Informații

Compoziţie

Un comprimat conţine paracetamol 250 mg, propifenazonă 210 mg, cafein ă 50 mg, fosfat de codeină sesquihidrat 10 mg şi excipienţi: stearat de magneziu, laurilsulfat de sodiu, amidonglicolat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, povidonă, hidrogenofosfat de calciu dihidrat, celuloză microcristalînă, croscarmeloză sodică, behenat de glicerol.

Grupa farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipiretice, anilide, combinaţii. Indicaţii terapeutice Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slabă-moderată: cefalee, migrenă, durere dentară, durere menstruală, durere postoperatorie şi posttraumatică, mialgie şi artralgie. Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul. Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure.

Contraindicaţii Caffetin nu trebuie utilizat în următoarele cazuri: - hipersensibilitate la propifenazonă, la alte pirazolone sau compuşi înrudiţi (fenazonă, aminofenazonă, metamizol), paracetamol, cafeina şi codeină sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului; - insuficienţă hepatoceluiară, hepatită virală; - insuficienţă renală severă; - insuficienţă respiratorie indiferent de grad (datorită efectului deprimant al codeinei asupra centrului respirator); - deficit congenital de gIucozo-6-fosfat dehidrogenază; - agranulocitoză; - porfirie acută intermitentă; - alcoolism; - copii cu vârsta sub 12 ani; - sarcină.

Doze şi mod de administrare Adulţi: doza uzuală este de 1 -2 comprimate Caffetin Ia nevoie; dacă este necesar administrarea se poate repeta, nedepăşind 3 prize pe zi (maximum 6 comprimate Caffetin). Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12 şi 18 ani: doza uzuală este de 1 comprimat Caffetin la nevoie; dacă este necesar administrarea se poate repeta, nedepăşind 3 prize pe zi (maximum 3 comprimate Caffetin). Comprimatele trebuie administrate cu o cantitate suficientă de lichid. Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.Caffetin nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a problemelor severe cu respiraţia.

Reacţii adverse In timpul tratamentului pot să apară următoarele reacţii adverse: - reacţii alergice (prurit, erupţii cutanate tranzitorii, urticarie, edem angioneurotic, astm bronşoc anafilactic) şi şoc anafilactoid, în special datorită paracetamolului şi propifenazonei; - disfuncţii hepatice, chiar insuficienţă hepatică; - cazuri izolate de trombocitopenie, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, agranulocitoză, asociate administrării propifenazonei şi paracetamolului (vezi pct. Precauţii); - greaţă, vărsături, constipaţie; - bronhospasm, deprimare respiratorie;

Prezentare: cutie x 12 comprimate

Scrieţi o recenzie

CAFFETIN X 12 COMPRIMATE

medicament utilizat pentru cefalee, migrena, durere dentara, menstruala, mialgie.

Scrieţi o recenzie

Intrebări despre produs

Pune o intrebare

30 alte produse în aceeași categorie:

No products

Nu ai ales Shipping
0,00 lei Total

Vezi coşul