NUROFEN EXPRESS 200 mg X 20 CAPS. MOI

NUROFEN EXPRESS 200 mg X 20 CAPS. MOI

Nurofen Express 200 mg capsule moi se absoarbe rapid, ţintind sursa durerii.

More details

W55628008
New product

26,10 lei

- +

 
Informații

Ce este Nurofen Express şi pentru ce se utilizează

Ibuprofenul aparţine unei grupe de medicamente numite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Aceste medicamente ameliorează simptomele prin modificarea răspunsului organismului la durere, inflamaţie şi temperatură mare. Nurofen Express se descompune uşor în organism, iar substanţa activă care este eliberată din capsulă este absorbită uşor în corp, pentru a ajunge rapid la locul durerii.

Nurofen Express este utilizat pentru:

  • ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinţi şi
  • reducerea febrei şi durerii asociate cu răceala comună.

Inainte să luaţi Nurofen Express

Nu luaţi Nurofen Express

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, Ponceau 4R (E124) sau la oricare dintre celelalte componente ale Nurofen Express
  • dacă aţi avut dificultăţi la respiraţie, astm bronşic, secreţii nazale, umflare sau urticarie după utilizarea acidului acetilsalicilic (cunoscut sub denumirea de aspirină) sau a altor analgezice similare (AINS)
  • dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade) ulcer gastric sau hemoragii gastrice
  • dacă aveţi antecedente de hemoragii gastro-intestinale sau perforări determinate de tratamentul anterior cu AINS
  • dacă aveţi boală severă a ficatului, a rinichilor, boală cardiacă coronariană severă sau insuficienţă cardiacă
  • sau se administrează la copii cu greutatea mai mică de 20 kg
  • dacă aveţi hemoragie cerebrovasculară sau alte hemoragii active
  • dacă aveţi tulburări de formare a celulelor din sânge a căror cauză nu a fost stabilită
  • prezentaţi deshidratare severă (provocată de vărsături, diaree sau administrarea unei cantităţi insuficiente de lichide)
  • în timpul ultimelor trei luni de sarcină (vezi mai jos)

Aveţi grijă când utilizaţi Nurofen Express

  • dacă aveţi anumite boli ale pielii [lupus eritematos sistemic (LES) sau boală mixtă a ţesutului conjunctiv]. Dacă prezentaţi reacţii adverse grave la nivelul pielii, cum sunt dermatita exfoliativă, sindromul Stevens-Johnson şi necroliza epidermică toxică. Utilizarea Nurofen Express trebuie oprită imediat la prima apariţie a erupţiei pe piele, leziunilor mucoaselor sau a oricăror alte semne de reacţii alergice
  • dacă aveţi boală ereditară de formare a celulelor din sânge (porfirie intermitentă acută)
  • dacă aveţi sau aţi avut boli ale intestinului (colită ulcerativă sau boală Crohn)
  • dacă aveţi sau aţi avut tensiune arterială mare şi/sau insuficienţă cardiacă
  • dacă aveţi funcţia ficatului redusă
  • dacă aveţi boli ale ficatului
  • imediat după intervenţii chirurgicale majore
  • dacă aveţi sau aţi avut astm bronşic sau boli alergice, deoarece este posibil să apară dificultăţi la respiraţie
  • dacă aveţi rinită alergică, polipi nazali sau tulburări respiratorii obstructive cronice, deoarece există un risc crescut de reacţii alergice. Reacţiile alergice se pot prezenta ca episoade de astm bronşic (aşa-numitul astm bronşic indus de analgezice),edem Quincke sau urticarie
  • se recomandă a se evita utilizarea Nurofen Express în cazurile de vărsat de vânt (varicelă).
  • medicamentele cum este Nurofen Express pot fi asociate unui risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral. Orice risc este mai probabil la utilizarea unor doze mari sau în caz de tratament prelungit. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului (3 zile dacă aveţi febră şi 4 zile pentru calmarea durerilor)
  • dacă aveţi probleme ale inimii, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea prezenta risc de apariţie a acestor boli (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari ale colesterolului sau dacă sunteţi fumător), ar trebui să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul
  • dacă aveţi tulburări de coagulare a sângelui
  • în cazul administrării prelungite a Nurofen Express, este necesar să se verifice în mod regulat valorile funcţiilor ficatului, rinichilor, precum şi valorile hemoleucogramei
  • utilizarea în asociere cu AINS, inclusiv cu inhibitorii specifici ai ciclooxigenazei-2, creşte riscul de reacţii adverse (vezi punctul „Utilizarea altor medicamente") şi trebuie evitată

Reacţiile adverse sunt minimalizate prin utilizarea dozei eficace minime, pentru cea mai scurtă perioadă.

Vârstnicii prezintă un risc crescut de reacţii adverse.

In general, utilizarea obişnuită a analgezicelor (de mai multe feluri) poate determina probleme ale rinichilor, severe şi de durată. Acest risc poate creşte în condiţii de solicitare fizică, asociată cu pierderea sărurilor şi deshidratare. Prin urmare, în aceste cazuri, utilizarea analgezicelor trebuie evitată.

In cazul utilizării prelungite a analgezicelor, pot să apară dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze mai mari din aceste medicamente.

Dacă vreuna dintre afecţiunile menţionate mai sus vă îngrijorează, înainte de a utiliza Nurofen Express, adresaţi-vă unui medic.

Utilizarea altor medicamente

Ce trebuie să evitaţi când utilizaţi alte medicamente?

Anumite medicamente anticoagulante (care acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu, acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina), anumite medicamente antihipertensive (inhibitori ai ECA, cum este captoprilul, blocante ale receptorilor beta, antagonişti ai angiotensinei II) şi chiar alte medicamente pot influenţa efectul ibuprofenului sau efectul lor poate fi influenţat de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare, adresaţi-vă întotdeauna unui medic, înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. în special, spuneţi-le dacă luaţi:


 - acid acetilsalicilic sau alte AINS (antiinflamatoare şi analgezice)
deoarece acesta poate creşte riscul de ulcere sau hemoragii gastro-intestinale
- digoxină (pentru insuficienţă cardiacă)
deoarece efectul digoxinei poate fi accentuat
- corticosteroizi (medicamente care conţin cortizon sau substanţe asemănătoare cortizonului)
deoarece acestea pot creşte riscul de ulcere sau hemoragii gastro-intestinale
- medicamente antiplachetare
deoarece acestea pot creşte riscul de hemoragii
- acid acetilsalicilic (în doză mică)
deoarece poate fi afectat efectul de subţiere a sângelui
- medicamente pentru subţierea sângelui (cum este warfarina)
deoarece ibuprofenul poate accentua efectele acestor medicamente
- fenitoină (pentru epilepsie)
deoarece efectul fenitoinei poate fi accentuat
- inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (medicamente utilizate pentru depresie)
deoarece aceştia pot creşte riscul de hemoragii gastro-intestinale
- litiu (medicament pentru boala maniaco-depresivă şi depresie)
deoarece efectul litiului poate fi accentuat
- probenecid şi sulfinpirazone (medicamente pentru gută)
deoarece excreţia ibuprofenului poate fi întârziată
- medicamente pentru tensiunea arterială mare şi diuretice
deoarece ibuprofenul poate diminua efectele acestor medicamente şi poate exista un posibil risc crescut de afectare a rinichilor
- diuretice care reţin potasiul
deoarece acestea pot duce la hiperkaliemie
- metotrexat (medicament pentru cancer sau reumatism)
deoarece efectul metotrexatului poate fi accentuat
- tacrolimus şi ciclosporină (medicamente imunosupresoare)
deoarece este posibil să apară distrugeri la nivelul rinichilor
- zidovudină: (un medicament pentru tratamentul SIDA)
deoarece utilizarea Nurofen Express poate provoca un risc crescut de hemoragie la nivelul unei articulaţii sau o hemoragie care poate cauza inflamaţii la pacienţii cu hemofilie şi HIV (+)

- sulfoniluree (medicamente antidiabetice)
sunt posibile interacţiuni
- antibiotice chinolone
deoarece poate creşte riscul de producere a convulsiilor

 

Utilizarea Nurofen Express cu alimente şi băuturi

înghiţiţi capsulele cu apă. Se recomandă ca pacienţii cu stomac sensibil să ia Nurofen Express cu alimente. Dacă este administrat la scurt timp după masă, debutul acţiunii Nurofen Express poate întârzia. Dacă se întâmplă acest lucru, nu luaţi mai mult Nurofen Express decât este recomandat la pct. „Cum să luaţi Nurofen Express" de mai jos sau până a trecut intervalul corect pentru administrarea următoarei doze.

Anumite reacţii adverse, cum sunt cele de la nivelul tractului gastro-intestinal, sunt mai probabile în cazul consumului concomitent de alcool şi Nurofen Express.

Sarcina şi alăptarea

Nu luaţi acest medicament în timpul ultimelor trei luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel. Acest medicament trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării dacă este luat în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă posibilă.

Acest medicament aparţine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea administrării medicamentului.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acest medicament nu are niciun efect sau are un efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, dacă este utilizat pe termen scurt şi în dozele recomandate.

Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Express

Acest medicament conţine sorbitol. Dacă medicul v-a spus că aveţi o intoleranţă la unele glucide, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament conţine colorantul Ponceau 4R (E124). Acesta poate cauza reacţii alergice.

Cum să luaţi Nurofen Express

Luaţi întotdeauna Nurofen Express exact aşa cum este menţionat în acest prospect. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat alte doze, dozele uzuale standard sunt:

Adulţi şi adolescenţi cu greutatea de aproximativ 40 kg

Doza iniţială: luaţi 1 sau 2 capsule (200 mg sau 400 mg ibuprofen) cu apă. Dacă este nevoie, mai luaţi doze suplimentare de 1 sau 2 capsule (200-400 mg ibuprofen), dar nu depăşiţi doza totală de 6 capsule într-un interval de 24 de ore. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 4 ore pentru doza de 200 mg şi de 6 ore pentru doza de 400 mg.

Copii cu greutatea corporală cuprinsă între 20 şi 39 kg (cu vârsta de aproximativ 6 ani):

Nurofen Express trebuie utilizat doar la copiii care au o greutate corporală de cel puţin 20 kg. Doza zilnică totală maximă de ibuprofen este de 20-30 mg per kg greutate corporală, divizată în 3 până la 4 doze unice. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 6 ore. Nu depăşiţi doza zilnică recomandată maximă. Este recomandat să nu se depăşească o doză totală de 30 mg ibuprofen/kg, într-un interval de 24 de ore. În cazul utilizării Nurofen Express la copii, puteţi folosi următoarele recomandări de doze:

Greutate corporală

Doză

Cât de des?

Copii cu greutatea de 20 kg - 29 kg

1 capsulă

(200 mg ibuprofen)

Dacă este nevoie, luaţi o altă capsulă după un interval de cel puţin 8 ore.

Maxim 3 capsule (până la 600 mg ibuprofen) într-un interval de 24 de ore

Copii cu greutatea de 30 kg - 39 kg

1 capsulă

(200 mg ibuprofen)

Dacă este nevoie, luaţi o altă capsulă după un interval de cel puţin 6 până la 8 ore. Maxim 4 capsule (până la 800 mg ibuprofen) într-un interval de 24 de ore

 

Mod de administrare

Pentru administrare orală. A nu se mesteca.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă efectul acestui medicament este mai mare sau mai mic decât vă aşteptaţi.

Dacă este necesar să luaţi Nurofen Express pentru o perioadă mai mare de 3 zile în cazul în care aveţi febră sau mai mult de 4 zile în cazul calmării durerilor sau dacă simptomele dumneavoastră se agravează, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Nurofen Express

Adresaţi-vă imediat unui medic. Este posibil să apară următoarele semne: greaţă, vărsături, dureri de stomac, dureri de cap, ameţeli şi somnolenţă. Rar: tensiune arterială mică şi pierdere a conştienţei (convulsii mioclonice la copii), respiraţie redusă (deprimare respiratorie) şi colorarea în albastru a pielii şi mucoaselor (cianoză).

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Nurofen Express poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse pot include:

Dacă în timpul utilizării Nurofen Express apar semne ale unei infecţii sau infecţia se agravează, trebuie să vă adresaţi imediat medicului. Urmează să se investigheze dacă există indicaţie pentru terapie antiinfecţioasă/antibiotică. In cursul tratamentului cu ibuprofen au fost observate simptome ale meningitei aseptice, cu rigidizare a gâtului, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau tulburări de conştienţă. Pacienţii cu boli autoimune (LES, boala mixtă a ţesutului conjunctiv) par a fi predispuşi.

Cum se păstrează Nurofen Express

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Nurofen Express după data de expirare înscrisă pe cutie sau blister, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la frigider sau congela.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Nurofen Express

- Substanţa activă este ibuprofenul. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200 mg.

- Celelalte componente sunt:

Conţinutul capsulei: macrogol 600, hidroxid de potasiu (puritate minim 85%), apă purificată Capsula: sorbitol lichid parţial deshidratat (E420), gelatină, Ponceau 4R (E124) Cerneala de imprimare: Opacode WB alb NS-78-18011 [(care conţine dioxid de titan (E171), propilenglicol, hipromeloză 2910 (E464)].

Cum arată Nurofen Express şi conţinutul ambalajului

Capsulele moi sunt ovale, de culoare roşie, transparente, imprimate pentru identificare. Capsulele sunt disponibile în cutii care conţin , 20 capsule moi.

Scrieţi o recenzie

NUROFEN EXPRESS 200 mg X 20 CAPS. MOI

Nurofen Express 200 mg capsule moi se absoarbe rapid, ţintind sursa durerii.

Scrieţi o recenzie

Intrebări despre produs

Pune o intrebare

30 alte produse în aceeași categorie:

No products

Nu ai ales Shipping
0,00 lei Total

Vezi coşul