THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA X 10 PULB. PT. SOL. ORALA FARA CONCENTRATIE GSK CONSUM

THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA X 10 PULB. PT. SOL. ORALA

Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de 2 substante active care actioneaza asupra simptomelor asociate racelii si gripei.
THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala
Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrina

More details

W62907002
New product

28,19 lei

- +

 
Informații

1. CE ESTE THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA SI PENTRU CE SE
UTILIZEAZA
Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de 2 substante active care actioneaza asupra simptomelor asociate racelii si gripei:
Paracetamol este un calmant al durerii (analgezic) si reduce febra (reduce temperatura
dumneavoastra atunci cand aveti febra)
- clorhidrat de fenilefrina este un decongestionant nazal si un decongestionant al
sinusurilor. Reducecongestia nazala si presiunea asupra sinusurilor.
Substantele active din Theraflu Sinus raceala si gripa actioneaza impreuna pentru reducerea simptomelor majore asociate racelii si gripei, inclusiv:
-congestie nazala si sinusala
-durerile de intensitate mica,
-dureri de cap-scaderea temporara a febrei

2. INAINTE SA UTILIZATI THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa daca:
- sunteti alergic la paracetamol, fenilefrina sau oricare dintre componentele acestui medicament (vezi pct. 6 la sfarsitul pct. 2)
- ati utilizat un inhibitor de monoaminoxidaza (IMAO) in ultimele14 zile; (medicamente
IMAO utilizate pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson). Daca nu sunteti sigur ca
medicamentul care a fost prescris pentru dumneavoastra contine un IMAO, intrebati medicul sau farmacistul inainte de a utiliza acest medicament.
- suferiti de boli de inima severe sau tensiune arteriala mare (hipertensiune)
- suferiti de activitate crescuta a glandei tiroide (hipertiroidism)
- suferiti de glaucom (tensiune crescuta la nivelul ochilor)
- suferiti de feocromocitom (un tip de tumora a glandelor suprarenale situate in imediata
apropiere a rinichilor, care este responsabila pentru cresterea tensiunii arteriale)
- luati antidepresive triciclice
- luati beta-blocante (medicamente utilizate in tratamentul hipertensiunii arteriale si a bolilor de inima)
- luati alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale,
medicamente care reduc pofta de mancare etc.
Atentionari si precautii
Inainte sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistul daca:
- suferiti de afectiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor
- suferiti de anemie hemolitica
- suferiti de o afectiune ereditara numita deficienta de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza
- suferiti de deshidratare sau malnutritie cronica
- aveti boli de inima
- aveti diabet
- suferiti de cresterea in dimensiuni a prostatei sau este posibil sa aveti retentie urinara;
Contine paracetamol. NU luati alte medicamente care contin paracetamol. Daca se depaseste doza maxima de paracetamol pe zi, pot sa apara leziuni severe la nivelul ficatului.
Adresati-va medicului daca:
- durerea sau congestia nazala se agraveaza sau persita mai mult de 5 zile (sau daca
simptomele nu se amelioreaza in 5 zile)
- febra se agraveaza sau persista mai mult de 3 zile
- roseata sau edemele sunt prezente sau apar simptome noi
Theraflu Sinus Raceala si Gripa impreuna cu alte medicamente
Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca utilizati sau ati utilizat recent sau s-ar putea sa utilizati orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala, indeosebi:
Inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO), utilizati in tratamentul depresiei si a bolii
Parkinson: NU utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa daca luati sau ati luat IMAO in
ultimele 14 zile
Medicamente antidepresive utilizate in tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele
triciclice
Medicamente utilizate in tratarea hipertensiunii arteriale, cum ar fi beta-blocantele
Medicamente utilizate in tratarea insuficientei cardiace sau ritmului cardiac anormal
(digoxin sau alte glicozide cardiace)
Medicamente pentru fluidizarea sangelui (anticoagulante), cum ar fi warfarina sau alte
cumarine
Medicamente care contin paracetamol sau decongestionante pentru raceala si gripa
Medicamente pentru greata si varsaturi, cum ar fi metoclopramid sau domperidon
Medicamente pentru tuberculoza (rifampicina sau isoniazida), pentru infectii bacteriene
(cloramfenicol)
Medicamente utilizate in tratamentul convulsiilor, cum ar fi fenitoina, fenobarbital,
carbamazepina si lamotrigina
Colestiramina utilizata pentru scaderea nivelului colesterolului
Zidovudina utilizata in tratamentul infectiei cu HIV
Probenecid utilzat in tratamentul gutei
Ergotamina si metilsergida, utilizate pentru migrene
Interactiunea cu testele de laborator
Acest medicament poate interfera cu rezultatele testului realizat pentru determinarea nivelului de acid uric din sange, in special la pacientii care sufera de guta sau sunt diagnosticati cu guta.
Utilizarea Theraflu Sinus raceala si gripa cu alimente si bauturi
Nu consumati alcool in timp ce luati Theraflu Sinus raceala si gripa.
Sarcina si alaptarea
Nu utilizati acest medicament daca sunteti gravida.
Nu utilizati acest medicament daca alaptati.
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.
Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor
Nu sunt cunoscute efectele Theraflu Sinus raceala si gripa asupra capacitatii de a conduce
vehicule si de a folosi utilaje.
Informatii importante privind unele componente ale Theraflu Sinus raceala si gripa
Theraflu Sinus raceala si gripa contine:
Zahar (12,6 g/plic): A se lua in considerare la pacientii care au diabet zaharat. Daca
medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de
glucide, va rugam sa contactati medicul dumneavoastra inainte de a utiliza acest
medicament.
Colorantul Sunset yellow FCF (E 110) Poate cauza reactii alergice.
Sodiu: 42,2 mg pe plic. A selua in considerare de catre pacientii care sunt la diete
sarace in sodiu.

3. CUM SA UTILIZATI THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
Intotdeauna utilizati acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului. Daca nu sunteti sigur, consultati medicul sau farmacistul.
Adulti si copii cu varsta peste 12 ani
Luati un plic la fiecare 4 pana la 6 ore, cum e nevoie, pana la 3-4 plicuri pe zi.
Nu utilizati mai mult de 5 zile. Daca simptomele persista mai mult de 5 zile sau se agraveaza sau daca febra persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.
Nu depasiti doza recomandata.
A nu se administra copiilor cu vrsta mai mica de 12 ani.
Cum sa luati Theraflu Sinus raceala si gripa
Continutul unui plic se dizolva in aproximativ 250 ml de apa fierbinte, dar nu clocotita. A se bea cald.
Daca utilizati mai mult decat trebuie din Theraflu Sinus raceala si gripa
In caz de supradozaj sau ingestie accidentala, contactati imediat medicul. Trebuie sa primiti ingrijiri medicale imediate, chiar daca va simtiti bine, din cauza riscului intarziat de aparitie a leziunilor la nivelul ficatului.
Daca uitati sa utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Pentru informatii suplimentare privind modul de administrare si pentru stabilirea duratei
tratamentului se recomanda ca pacientul sa se adreseze medicului sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Theraflu Sinus raceala si gripa poate determina reactii adverse, desi nu apar la toate persoanele.
OPRITI administrarea acestui medicament si adresati-va imediat medicului dumneavoastra daca aveti oricare dintre simptomele de mai jos:
Reactii alergice, inclusiv respiratie suieratoare, dificultati in respiratie, umflarea fetei,
umflarea buzelor, limbii sau a gatului
Eruptii cutanate (inclusiv urticarie, prurit), inrosirea pielii
Descuamarea pielii, vezicule, rani, ulcere la nivelul gurii
Sangerari neasteptate sau vanatai (probleme ale sangelui)
Reactiile adverse mentionate mai sus sunt rare sau foarte rare (pot afecta intre 1 si 10 din 10000 persoane) sau frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile.
Urmatoarele reactii adverse au fost raportate la paracetamol:
- scaderea numarului de globule albe din sange (agranulocitoza)
- scaderea numarului de globule albe din sange responsabile de coagularea acestuia
(trombopenie),
- reactii alergice cutanate, unele foarte grave (descuamarea pielii, durere, febra, stare
generala alterata, formarea de vezicule).
- ingustarea cailor respiratorii (mai ales la pacientii cunoscuti ca avand astm bronsic),
- afectarea functiei ficatului.
Urmatoarele reactii adverse au fost raportate la administrarea de fenilefrina:
- nervozitate, durere de cap, ameteli, insomnie, cresterea tensiunii arteriale, greata, varsaturi, dilatatia pupilelor, atac acut de glaucom, palpitatii, cresterea vitezei batailor inimii, reactii alergice cutanate.
Raportarea reactiilor adverse
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va
. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect. De
asemenea, puteti raporta reactiile adverse direct prin intermediul sistemului national de raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportand reactiile adverse, puteti contribui la furnizarea de informatii suplimentare privind siguranta acestui medicament.

5. CUM SE PASTREAZA THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA
A nu se lasa la vederea si indemana copiilor.
Nu utilizati Theraflu Sinus raceala si gripa dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMATII SUPLIMENTARE
Ce contine Theraflu Sinus raceala si gripa
Substantele active sunt paracetamol 650 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.
Celelalte componente sunt: zahar, acesulfam de potasiu, galben de chinolina (E 104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrina M 100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aroma de lamaie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91’’, aroma de lamaie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91’’acid citric anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.
Cum arata Theraflu Sinus raceala si gripa si continutul ambalajului
Theraflu Sinus raceala si gripa se prezinta sub forma de granule de culoare alb-galbena. care nu se lipesc si sunt lipsite deaglomerari.
Cutie cu 10 plicuri unidoza din hartie/PET/PEJD/Al/PEJD a cate 14,875 g pulbere pentru solutie orala

Scrieţi o recenzie

THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA X 10 PULB. PT. SOL. ORALA

Theraflu Sinus raceala si gripa contine o combinatie de 2 substante active care actioneaza asupra simptomelor asociate racelii si gripei.
THERAFLU SINUS RACEALA SI GRIPA, pulbere pentru solutie orala
Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrina

Scrieţi o recenzie

Intrebări despre produs

Pune o intrebare

30 alte produse în aceeași categorie:

No products

Nu ai ales Shipping
0,00 lei Total

Vezi coşul